Menu strony

„Rodzi się Bóg – rodzi się człowiek”

„Rodzi się Bóg – rodzi się człowiek” – to motto przewodnie tegorocznego spotkania pedagogów dekanatu Wysokie Mazowieckie z Biskupem Łomżyńskim, które odbyło się w dniu 18 stycznia w Szkole Podstawowej nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem.

Ta ważna uroczystość rozpoczęła się wieczorną Mszą świętą celebrowaną przez księdza biskupa Tadeusza Bronakowskiego w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Maz.

Dalszy ciąg spotkania miał już miejsce w hali sportowej mazowieckiej „Jedynki”. Na wstępie dyrektor szkoły – pani Małgorzata Koc przedstawiła i powitała przedstawicieli społeczności nierozerwalnie związanych i współpracujących w procesie nauczania i wychowania młodego pokolenia, podkreślając ich ogromny wkład w kształtowanie młodych, odpowiedzialnych ludzi – a mianowicie Biskupa Pomocniczego Diecezji Łomżyńskiej Tadeusza Bronakowskiego, dyrektora Wydziału Nauczania i Wychowania Katolickiego – księdza dra Zbigniewa Pyskło, księdza Ryszarda Niewińskiego – proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela, księży proboszczów z innej parafii dekanatu wysokomazowieckiego, starostę powiatu – p. Bogdana Zielińskiego, burmistrza miasta – p. Jarosława Siekierko, innych przedstawicieli władz powiatu, miasta i gminy Wysokie Mazowieckie, wójtów gmin z dekanatu Wysokie Mazowieckie i około 150 nauczycieli.

Kontynuując swoje wystąpienie, dyrektor Koc przytoczyła słowa św. Brata Alberta Chmielowskiego (któremu ten rok jest poświęcony): „Powinno się być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się jeśli jest głodny” – nawiązując tym jednocześnie do przesłania programu artystycznego „Rodzi się Bóg – rodzi się człowiek” przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 na tę uroczystość. Nie były to tradycyjne Jasełka, lecz artystyczna refleksja dotycząca przemiany człowieka, pokonania zła przez dobro, siły wiary i nadziei.

Kolejny ważny punkt programu to okolicznościowe przemówienia gości – między innymi biskupa Tadeusza Bronakowskiego, księdza dziekana Ryszarda Niewińskiego, starosty powiatu – p. Bogdana Zielińskiego, burmistrza miasta – p. Jarosława Siekierko.

Nie zabrakło oczywiście życzeń skierowanych do grona pedagogów i wszystkich zgromadzonych. W nastroju skupienia, a jednocześnie radości rozbrzmiewały przepiękne polskie kolędy, nie tylko w formie muzycznej, ale przede wszystkim wokalnej w wykonaniu nauczycieli i innych gości.

Nie zapomniano również o czymś „dla ciała” – tradycyjnych polskich potrawach, gorącej kawie, herbacie i świątecznym makowcu.

Pamiątką tego ważnego wydarzenia z całą pewnością pozostaną „Modlitewniki Fatimskie”, które wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali od księdza biskupa, moc wrażeń i niezapomnianie wspomnienia.

Należy przypomnieć, że tego typu spotkania stały się już tradycją i odbywają się co roku. Mają one ogromne znaczenie dla pedagogów, duchowieństwa, jak i społeczności lokalnych, ale przede wszystkim dla całego procesu wychowania młodego człowieka opartego o system wartości chrześcijańskich. Integrują i jednoczą, ale przede wszystkim pokazują, jak ważna jest współpraca i wzajemne zrozumienie w życiu każdego człowieka.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w tegorocznej uroczystości  i … do zobaczenia za rok!

                                                                       Bożena Aleksandrowicz